O Crueltyfree

veganska kabelka Gabbi_JW PEI_1veganská kabelka_JW PEI_Mini Flap Bagveganská kabelka_JW PEI_Mila

Nápad založit Crueltyfree (v překladu „Bez krutosti“) vznikl tak, že nerada často měním věci.

Raději si připlatím za kvalitní věc a chci ji mít dlouho. Vyhazování věcí nemám ráda. Zároveň mi záleží na okolí a zvířatech. Stejně tak, jako bych nevyhodila plastovou lahev z okna, nechci zbytečně podporovat odvětví, která ubližují a naši planetu zatěžují. A protože mám ráda módu a design, začala jsem zjišťovat, jaké jsou na trhu možnosti. Navštívila jsem veletrhy, nastudovala proces výroby různých materiálů a poté i nekožených výrobků. Různou nekůži jsem vyzkoušela a ta, která vydržela mé každodenní nošení a cestování jsem zařadila na seznam a rozhodla se tyto produkty doporučit a nabídnout i ostatním. Tak vznikl nápad založit Crueltyfree.

Pár základních faktů o nekůži

  • V současné době je nejvíce používanou alternativou materiál polyurethan, jehož zpracování je energeticky mnohonásobně šetrnější než zpracování kůže. Začínají se však také rozšiřovat materiály vyrobené z odpadu ananasu, kaktusu či jablek.
  • Nekůže se skládá z několika vrstev, které zvyšují její odolnost. Většina vrstev je vyrobena z recyklovaných materiálů, například plastových lahví.
  • Na rozdíl od kůže nevzniká tolik odpadů. Navíc je možné hned po zpracování nekůži snadno skladovat, kdežto kůže musí v rámci procesu dlouhou dobu vysychat.
  • Evropská Unie zvažuje zavést opatření, která zvýší nákladnost výroby materiálů, které silně znečišťují životní prostředí (mezi něž patří i kůže). Tyto materiály a produkty z nich se tak stanou dražší.

Má tedy smysl již v tuto chvíli uvažovat o šetrnějších alternativách, které se neustále vyvíjí a také garantují vysokou odolnost a výdrž. Kabelky, batohy, pásky, peněženky to vše lze v dnešní době vyrobit nekůže tak, aby dlouho vydržely. Pokud bude na trhu přístup ke kvalitním designovým produktům, které jsou vyrobeny například z recyklovaných plastových lahví či ze 100% recyklované pryskyřice, proč nezvážit tuto alternativu místo kožených výrobků?

Náš koncept se snažíme promítnout do celého procesu fungování e-shopu.

Ať už se jedná o výběr značek, balení balíčků, použití materiálů, výběr dodavatelů či spolupracujících osob, věříme, že nejen naše zboží, ale také přístup k fungování e-shopu oceníte.

Jaké značky a proč jsme vybrali?

Při výběru značek, které bychom chtěli na českém trhu nabízet se snažíme zaměřit na ty, které používají kvalitní materiály, nezatěžují okolí, potěší oko a zároveň dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Vybrali jsme pro Vás:

MATT & NAT

Značka symbolizující spojení MAT(T)ERIAL & NATURE byla založena v roce 1995 v Montrealu. Pod mottem „live beautifully“ klade důraz na kreativitu, odpovědnost, autentičnost a v neposlední řadě také na lásku.

MATT & NAT každoročně objevuje inovativní způsoby, které vylepšují udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí a experimentuje s různými druhy recyklovaných materiálů. Nylon, lepenka, guma či korek, to jsou základní veganské materiály pro tvorbu vysoce kvalitních kabelek. Vnitřek každé kabelky je vyroben z recyklovaných plastových lahví. V roce 2020 představil MATT & NAT novou kolekci Purity, kdy vnější část kabelky tvoří materiál PVB (polyvinyl butyral), který je vyroben ze 100% recyklované pryskyřice používané například při výrobě čelních skel.

JW PEI

Značka byla vytvořena v roce 2016 Stephanie Li a jejím manželem Yang Pei. K výrobě svých kabelek používá JW Pei výhradně vysoce kvalitní plátno, polyuretan a certifikovanou tkaninu vyrobenou z recyklovaných plastových lahví. Značka se okamžitě stala hitem. Nejen že jsi ji oblíbily celebrity jako Gigi Hadid, Emily Ratajkowski či Megan Fox, JW Pei zářila také na týdnech módny v Londýně, v New Yorku i Berlíně.

Kabelky mají minimalistický design, alevšak detaily, jako je nařasená rukojeť nebo netradiční tvar, jim dávají vyniknout. Možná, že jejich skutečným kouzlem je široká řada trendových barev, přičemž jedna z největších barev roku 2021, zelená, se objevuje na předních místech v nejnovější kolekci. Kabelky jsou navíc cenově dostupné.

Pokud hledáte cenově dostupný kousek či něco trochu jiného, ​​pravděpodobně jsme právě našli vaši novou oblíbenou značku kabelek.

 MELIE BIANCO

Značku charakterizuje zejména kvalita, ruční výroba či cenově dostupný luxus. Prémiové veganské produkty jsou vyráběny s láskou v cruelty-free prostředí přátelském ke zvířatům, s podporou principů fair trade. Hlavním posláním značky je nabídnout kvalitní férové produkty každé ženě, bez ohledu na její rozpočet.

Sweatshop free. Produkty Melie Bianco jsou vyráběny v Číně, neznamená to však, že by značka podporovala práci v neetických podmínkách. Melie Bianco investuje do svých dodavatelů, výroby a obecně do všech lidí, kteří za značkou stojí. Férové platy, povinné přestávky při práci, minimální věková hranice, rovnoprávnost pohlaví či placená dovolená. To vše jsou hodnoty, které jsou samozřejmostí např. v Evropě, avšak značka je podporuje také na asijském trhu. Značka vyhrála ocenění PETA UK Vegan Fashion za podpory Vogue v kategorii "Best Animal Friendly Accessories".

K výrobě produktů je používán přírodní materiál polyurethane. Produkty připomínají kůži jak na pohled tak na dotek, rozdíl téměř nepoznáte. Na rozdíl od produktů z pravé kůže jsou však vyráběny bez negativního efektu na zvířata a současně bez použití levných PVC materiálů.

LULU´S

Vintage značka reprezentující sofistikovaný, elegantní a moderní styl. Lulus se zaměřuje na špičkový design a úpravu, přičemž současně nabízí produkty za rozumnou cenu. To vše dělá ze značky cenově dostupný luxus, který si tak může dovolit téměř každý. Pokud hledáte veganský materiál za přijatelnou cenu, je pro Vás značka Lulus ideální volbou.

FREE PEOPLE

Značka, která byla založena v 70. letech v Pensylvanii, Vám nabídne zejména bohaté dlouholeté zkušenosti v oblasti módy. Se stoupající poptávkou po veganských produktech začala značka zařazovat do svého portfolia také kousky z alternativních materiálů. Free People se soustředí na mladé lidi a svými produkty chtějí podpořit jejich inteligenci, kreativitu a individualitu. Současně si značka zachovává vysokou kvalitu a cenovou dostupnost.

Také máte rádi rozbalování dárků a balíčků? V Crueltyfree se snažíme i z této části nákupu udělat radostný okamžik, který vykouzlí úsměv na tváři.

Rozbalování dárků na Vánoce či na narozeniny pro nás byla od malička velká zábava a přinesla nám spoustu radosti, slz štěstí, ale i velká překvapení. Proč si tedy toto potěšení nedopřát i mimo tyto významné dny? Na balení všech našich produktů si dáváme záležet, abychom vám mohli dopřát stejné okamžiky, jako když jste obdarováni někým blízkým. Doufáme, že budete prožívat stejnou radost a nebudete chtít svou kabelku či batůžek pustit z ruky. Budeme také rádi, když se s námi o tento zážitek podělíte sdílením na Instagramu či Facebooku. Nezapomeňte, že nejen obdarovaný, ale také ten, kdo balíček balí, má z rozbalování radost!

Abychom vás i životní prostředí co nejméně zatěžovali, zabalili jsme vše pouze do papíru. Cílem je, abyste po rozbalení neměli různé druhy odpadu, který budete muset složitě třídit. Také jsme zvolili takové krabice, které lze rychle a jednoduše otevřít a případně zboží i jednoduše vrátit. Balíček otevřete pomocí speciálního pásku, který pouze odtrhnete a nemusíte nic řezat či stříhat. Krabice navíc obsahují speciální lepící proužek, kterým je můžete za pár sekund zase uzavřít a poslat zpět či je použít na něco jiného. Pokud si objednáte jeden z našich větších kusů, krabice bude zalepená papírovou izolepou. Krabici tak můžete lehce rozbalit, a navíc nemusíte izolepu z krabice sundávat, abyste ji mohli recyklovat.

Všechny naše krabice jsou pevné, odolné a přitom ekologické. I u výplně krabic jsme si dali záležet, aby papír byl recyklovatelný, nebarvil, chránil produkty před poškrábáním a neobsahoval chlór a kyseliny. A aby bylo vše, jak má být, nemohli jsme zapomenout na věnování. A víc už vám neprozradíme, uvidíte sami!

Důležitou součástí našeho e-shopu jsou fotografie, protože přenáší naši vizi na papír nebo v našem případě na e-shop.

Obrátili jsme se tedy na Šárku Hluchou, která náš koncept neváhala podpořit a nafotila všechny kabelky na nás (nemodelkách). Šárko moc děkujeme!

Pokud Vás zajímají produkty vyrobené z neživočišných materiálů, navštivte náš blog. Zde pro vás budeme přidávat články na témata, která nás v této oblasti zaujala. V případě, že potřebujete více informací o nákupu, jděte do sekce „Vše o nákupu.“ Zde jsme se pro vás sepsaly vše důležité, abyste se při nákupu u nás lépe zorientovali. Pokud jsme na něco zapomněly, můžete nás kontaktovat na náš email či nám přímo zavolat. Rády vám poradíme. A kdo vám to bude radit? To si můžete přečíst v sekci „Kontakty.“ Současně budeme rády za jakoukoliv vaši zpětnou vazbu.

Budeme se na vás těšit!

Linda a Veronika